Pahalı EA'lar Daha mı İyi? 441 Altın EA'sının Fiyat, Yorum ve Backtestleri
İçindekiler
Pahalı EA'lar Daha mı İyi? 441 Altın EA'sının Fiyat, Yorum ve Backtestleri
EA seçerken çoğu kişi önce fiyata ve yıldızlara bakar. "Pahalı bir EA mutlaka iyi yapılmıştır." "Çok sayıda iyi yorumu olan bir EA mutlaka güvenlidir." Bu varsayımlar gerçek sonuçlarla ne kadar örtüşüyor?
441 MQL5 Altın EA'sı Aynı Koşullarda Test Edildi yazısındaki 441 EA'yı aldık ve her backtesti ürün sayfasında gösterilen fiyat, yorum sayısı ve puanla eşleştirdik. Tek tek ürünlerin adını vermiyoruz; yalnızca genel eğilimleri yayımlıyoruz.
Kullanılan veriler
| Öğe | Ayrıntılar |
|---|---|
| Backtest | 2 Oca 2015 – 1 Eki 2026, XAUUSD, 10.000 $ mevduat, MT5 "1 minute OHLC", varsayılan girdiler (tüm koşullar önceki yazıda) |
| Örneklem | Testi tamamlanan 441 EA (ürün başına bir satır) |
| Fiyat, yorumlar, puan | Her ürün sayfasındaki değerler, 5 Ekim 2026'da toplandı |
| Dağılım | 37 ücretsiz, 404 ücretli (ücretlilerin medyan fiyatı 199 $) |
Fiyat ve yorum verisi 441 EA'nın tamamı için mevcuttu.
Önerilen Broker Karşılaştırma →
🎁 Ücretsiz EA İndir📧 Ücretsiz e-posta kursu (8 e-posta) + abonelere özel 13 MT5 göstergesi paketi
* Gizlilik kesinlikle korunur. İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz.
Fiyat aralığına göre sonuçlar
| Fiyat | EA | Medyan PF | Medyan maks. DD | Kârda | Mevduatın %90+'ını kaybeden | Maks. DD %80+ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ücretsiz | 37 | 0,80 | %57,7 | %30 | %46 | %49 |
| 100 $'ın altında | 119 | 1,15 | %9,8 | %54 | %28 | %30 |
| 100–300 $ | 174 | 1,37 | %11,5 | %65 | %19 | %21 |
| 300–600 $ | 66 | 1,19 | %19,1 | %64 | %21 | %24 |
| 600 $ ve üzeri | 45 | 2,01 | %8,1 | %76 | %13 | %13 |
İlk bakışta "ne kadar pahalı o kadar iyi" gibi görünüyor, ama tablo o kadar basit değil.
- Ücretsiz EA'lar belirgin biçimde daha kötü sonuç verdi. Medyan kâr faktörleri 0,80'di ve neredeyse yarısı (%46) mevduatın %90'ından fazlasını kaybetti.
- 300–600 $ aralığı, 100–300 $ aralığından daha kötüydü. Medyan kâr faktörü 1,37'den 1,19'a düştü, medyan maksimum düşüş %11,5'ten %19,1'e derinleşti.
- 600 $ ve üzeri aralıkta bile %13'ü mevduatın %90'ından fazlasını kaybetti. Hesabı batırmak pahalı EA'larda da nadir değil.
Fiyat ile sonuçlar arasındaki korelasyon
404 ücretli EA için fiyat ile sonuçlar arasındaki sıra korelasyonlarını hesapladık (Spearman sıra korelasyonu; 1'e ne kadar yakınsa "pahalı = daha iyi" o kadar geçerli).
| Çift | Sıra korelasyonu |
|---|---|
| Fiyat ve kâr faktörü | 0,16 |
| Fiyat ve net kâr | 0,20 |
| Fiyat ve maksimum düşüş | −0,03 |
Fiyatın kâr faktörü ve net kârla zayıf bir pozitif ilişkisi var. Ancak fiyat ve maksimum düşüş pratikte birbirinden bağımsız (−0,03). Daha yüksek fiyat daha sığ bir düşüş anlamına gelmiyor. Bir EA'nın hesabı koruyup korumadığı fiyattan anlaşılmıyor.
"Fazla iyi" sonuçlar pahalı aralıklarda daha yaygın
Önceki yazıda "fazla iyi" sonuçları işaretledik: 100.000 $'ın üzerinde net kârla (mevduatın on katı) %2'nin altında maksimum düşüş. Test edilen tüm ikili dosyalar 2026'da derlendi; dolayısıyla test döneminin tamamı her EA için "cevapları bilinen bir geçmiş". Bu tür uç değerler büyük olasılıkla geçmişe uydurmadan güçlü biçimde etkilenmiştir.
| Fiyat | EA | "Fazla iyi" sonuçlar | Oran |
|---|---|---|---|
| Ücretsiz | 37 | 0 | %0 |
| 100 $'ın altında | 119 | 2 | %2 |
| 100–300 $ | 174 | 7 | %4 |
| 300–600 $ | 66 | 7 | %11 |
| 600 $ ve üzeri | 45 | 5 | %11 |
300 $'dan itibaren yaklaşık dokuz EA'dan biri bu "fazla iyi" deseni gösteriyor ve bu da 600 $ ve üzeri aralığın güçlü rakamlarının bir kısmını şişiriyor. Yine de bu 5'i çıkarıldığında 600 $ ve üzeri aralığın medyan kâr faktörü 1,83, medyan maksimum düşüşü %10,8 ve en iyi aralıklardan biri olmaya devam ediyor.
Yorum sayısı ve yıldızlar işe yarıyor mu?
| Yorumlar | EA | Medyan PF | Medyan maks. DD | Kârda | Mevduatın %90+'ını kaybeden |
|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 155 | 1,24 | %19,7 | %58 | %28 |
| 1–9 | 198 | 1,13 | %12,9 | %57 | %23 |
| 10–49 | 69 | 1,51 | %9,9 | %70 | %16 |
| 50+ | 19 | 1,19 | %8,1 | %68 | %16 |
10 veya daha fazla yorumu olan EA'lar biraz daha az başarısız oluyor, ama yaklaşık altıda biri yine de mevduatın %90'ından fazlasını kaybetti. 441 EA'nın tamamında yorum sayısı ile kâr faktörü arasındaki sıra korelasyonu 0,03'tü; yani pratikte hiçbir ilişki yok.
Yıldız puanı daha da az işe yaradı. 10+ yorumu olan 88 EA arasında puan ile kâr faktörü arasındaki sıra korelasyonu −0,10'du ve 4,5'in altında puanı olan 43 EA, 4,5 veya üzeri puanlı 45 EA'dan daha iyi sonuç verdi.
| 10+ yorumlu 88 EA | EA | Medyan PF | Medyan maks. DD | Kârda |
|---|---|---|---|---|
| 4,5+ yıldız | 45 | 1,22 | %15,8 | %64 |
| 4,5 yıldızın altında | 43 | 1,59 | %7,7 | %74 |
Yıldızlar, alıcıların EA'yı fiilen kullandıkları süre boyunca duydukları memnuniyeti yansıtır; bu da uzun vadeli backtest performansından farklı bir şeydir.
Sınırlamalar
- Bunlar 1 minute OHLC ve varsayılan girdilerle yapılmış backtestlerdir. Sonuçlar yazarın önerdiği ayarlardan, hesap koşullarından veya gerçek tik testlerinden farklı olabilir.
- Fiyatlar ve yorumlar 5 Ekim 2026 itibarıyladır. Sonraki fiyat değişiklikleri yansıtılmamıştır.
- Bu geçmişe dönük bir testtir. Her EA derleme tarihinden önceki bir dönemde ölçüldü; sonuçlar gelecekteki performansı öngörmez.
- Küçük gruplarda (600 $ ve üzeri, 50+ yorum vb.) birkaç EA bile medyanı kaydırabilir.
EA seçerken nasıl kullanılır
Bu 441 EA'dan üç sonuç:
- Ücretsiz bir EA'yı olduğu gibi canlı hesapta çalıştırmayı planlamayın. Medyanda para kaybetti ve neredeyse yarısı mevduatın %90'ından fazlasını kaybetti.
- Fiyat, düşüş hakkında ipucu değildir. Pahalı bir EA'da bile maksimum düşüşü her zaman kendiniz kontrol edin.
- Yıldızlara değil testlere bakın. Bu verilerde yüksek puanlar ile iyi sonuçlar neredeyse hiç ilişkili değildi.
Performans rakamlarını her zaman maksimum düşüşle birlikte okuyun. Test yöntemimiz gerçek tik doğrulama raporumuzda yayımlanmıştır.
Bu sayfadaki rakamları alıntılarsanız lütfen kaynak olarak bu sayfaya bağlantı verin.
İlgili
2026-11-05
441 MQL5 Altın EA'sı Aynı Koşullarda Test Edildi: İstatistikler
2026-10-02
Asya Aralığı Kırılma Stratejisi Nedir
2026-07-31
800'den Fazla Hazır EA'yı Gerçek Tik Verileriyle Test Ettik
2026-07-26
Ortalama pozisyon süresi EA hakkında ne söyler
📧 Ücretsiz e-posta kursu (8 e-posta) + abonelere özel 13 MT5 göstergesi paketi
* Gizlilik kesinlikle korunur. İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz.
EA'lar veya Forex hakkında bir sorunuz mu var?
Sorunuzu Nattzy'nin trading forumunda paylaşabilirsiniz (ücretsiz kayıt). Bu yazının dışındaki sorular da olur — EA ayarları, aracı kurum seçimi ve daha fazlası.
Nattzy'de sor ↗